Podnosisz swoje kwalifikacje, doskonalisz kompetencje, analizujesz trendy w branży. Wszystko po to, by stać się prawdziwym specjalistą w swojej branży. Niestety czasami zasady i wartości swoje, a rzeczywistość biznesowa swoje. Kiedy przychodzi czas operacyjnej pracy, konkurowania na rynku, pozyskiwania klientów, zdarza się, że tracimy z oczu główny kierunek i łamiemy zasady. Istnieją zachowania, które choć krótkoterminowo wydają się być adekwatne, w rzeczywistości dyskredytują Twoją pozycję i obniżają reputację specjalisty.

Krytykowanie konkurencji

Bez względu na to, czy konkurencyjne firmy robią to lepiej niż Ty, czy gorzej, dowoływanie się bezpośrednio do jakości ich pracy źle wpływa na Twój wizerunek. Pokazuje, że odnosisz się krytycznie do innych osób, a przede wszystkim wzbudza negatywne emocje, które są kojarzone z Tobą.

Krytyka konkurencji, nawet jeśli wydaje się uzasadniona, rzadko kiedy przynosi pozytywne skutki. Taka postawa może sprawić, że zostaniesz postrzegany jako osoba skupiająca się problemach, porównująca się do innych, co nie sprzyja budowaniu pozytywnego wizerunku eksperta. Zamiast tego, skoncentruj się na pokazywaniu wartości, jakie Twoja praca wnosi, i na rozwiązaniach, które oferujesz swoim klientom.

Jeśli chcesz pokazać różnice między ofertą konkurencji a Twoją, możesz zapytać, co klient weryfikował w innych ofertach: „Jak wygląda obsługa posprzedażowa?”, „Ile poprawek, w przypadku projektów i prac kreatywnych, zawiera usługa?”. To może dać klientowi do myślenia, ale jednocześnie pozostawi przestrzeń na samodzielne wnioski.

Koncentrowanie się wyłącznie na sobie

Jeśli ktoś mówi ciągle wyłącznie o sobie, o swoim doświadczeniu, swojej pozycji i swoich efektach, być może klient pozazdrości mu kariery, ale nie będzie czuł się ani zrozumiany, ani wysłuchany, a już z pewnością nie będzie wiedział, czy dana osoba jest w stanie rozwiązać jego problem.

Wielkie osiągnięcia i bogate doświadczenie są ważne, ale równie kluczowa jest umiejętność słuchania i empatii. Pokazywanie, że rozumiesz potrzeby i wyzwania swoich klientów oraz że jesteś gotowy zaproponować indywidualnie dostosowane rozwiązania, buduje znacznie silniejszą pozycję w branży niż skupianie się wyłącznie na własnych sukcesach. Reputację specjalisty należy budować na dialogu, pokaż zatem że jesteś w stanie rozwiązać problem klienta i JESTEŚ MU POTRZEBNY. 

Kupowanie społecznego dowodu słuszności

Polubienia, komentarze, obserwatorzy mogą być miarą użyteczności danej marki lub wiedzy specjalisty, ale tylko wtedy, gdy są PRAWDZIWE. Jeśli ktoś kupuje polubienia i komentarze, albo idzie krok dalej i płaci za statuetki rzekomo przyznane za wysoką jakość usług, podważa w ten sposób swoją wiarygodność. 

A właśnie wiarygodność jest nieocenionym składnikiem reputacji eksperta. W dzisiejszych czasach, kiedy fałszywe polubienia i komentarze są łatwo rozpoznawalne, kupowanie społecznego dowodu słuszności może nie tylko obniżyć wiarygodność, ale również zaszkodzić reputacji na dłuższą metę, bo nie wiadomo co jeszcze fałszujesz, w czym możesz oszukiwać. Pamiętaj, że prawdziwe zaangażowanie i lojalność buduje się stopniowo, na fundamencie autentycznych relacji i realnych dokonań.

Zmienność tematów i zbyt mocne podążanie za trendami

Zwłaszcza w branżach opartych na wiedzy, gdzie nie trzeba kupować nowych maszyn, inwestować w powierzchnie biurowe, często pojawia się pokusa, by „wyspecjalizować się” w tydzień w nowym temacie, który akurat wzbudza zainteresowanie: coaching i praca z emocjami w czasie pandemii, praca zdalna, budowanie związków, a zaraz potem zarządzanie finansami w czasie inflacji. Taka zmienność to chwilowe zainteresowanie i chwilowy zysk, ale jednocześnie utrata wiarygodności. Specjalizacja wymaga skupienia i pogłębionej wiedzy w konkretnym obszarze. Chociaż elastyczność i zdolność adaptacji do zmieniającego się otoczenia są cenne, zbyt szybkie skakanie po różnych trendach może sprawić, że Twoja oferta stanie się niewiarygodna. Zamiast tego, staraj się budować głęboką ekspertyzę w wybranych dziedzinach, co w długoterminowej perspektywie przyniesie większe korzyści.

Obiecywanie nierealnych efektów

Czasem chęć pozyskania klienta jest tak duża, że specjalista jest gotowy obiecać wszystko, gwarantuje rezultaty, które w dużej mierze zależne są od samego klienta, albo swoją skuteczność na sukcesie JEDNEGO podopiecznego.  Zarówno nadmierna pewność siebie, jak i obietnica nierealnych rezultatów mogą być kuszące w krótkiej perspektywie, ale mogą zaszkodzić Twojej reputacji w dłuższym okresie.

Klient zachęcony wielkimi obietnicami będzie zawiedziony, nawet jeśli uzyska całkiem dobre efekty, lepsze niż u konkurencji, bo spodziewał się więcej. Zamiast obiecywać góry złota, skoncentruj się na realistycznym przedstawieniu tego, co możesz zaoferować i na budowaniu zaufania poprzez konsekwentne dostarczanie wysokiej jakości wyników.

Budowanie marki osobistej i reputacji eksperta wymaga nie tylko ciągłego rozwoju i doskonalenia umiejętności, ale również świadomego unikania pułapek, które mogą zniweczyć lata pracy. Poprzez skupienie się na autentyczności, empatii, specjalizacji, realistycznych obietnicach oraz pozytywnym podejściu, możesz zbudować silną i trwałą markę.